Time Goes By

Utolsó kommentek:

scal · http://filmbook.blog.hu/ 2022.02.08. 20:17:19

Észrevettem én is. Gondolkodtam is menet közben hogy 1950-ben már be tudtak tenni a kocsi hátuljába egy kamerát? De nagyon látszik hogy hol van vetítés, meg az mindig is gagyi volt. Nagyon nagy ötlet, annyira nagy, hogy Hitchcock biztos tépte a maradék haját, hogy nem neki jutott eszébe.

Bejegyzés: Fegyverbolondok (Gun Crazy) 1950

scal · http://filmbook.blog.hu/ 2022.02.08. 20:17:15

Tényleg nagyon jó film, bár a végére elvesztette az erőt, és igazából az a baja, hogy nem mozgat annyi szereplőt mint egy Agatha Christie regény, szóval olyan sokat mellé se lehet lőni vajon ki a gyilkos.

Ellenben sikerült meglepnie amit mindig díjazok, komolyna azt hittem itt már csak flashbackben fogjuk látni a főhősnőt.

Viszont ezzel a meleg szállal vitatkoznék. Ez nem csak a Te vesszőparipád? Csomó írásodban visszajön és itt se érzem érvényesnek. Nekem pl fel se merült volna. Miért lenne egy homokos féltékeny a "barátnőjére" persze lehet csak a javát akarná, de ezért nem ölné meg, és egy idő után valakire csak az áldását adná.

Én inkább azt láttam itt hogy van a férfi akit tisztel a nő meg felnéz rá az intellektusa miatt, de egyáltalán nem úgy tekint rá mint egy férfire akivel le is feküdne, - és ez lassan megkeseríti belülről - és itt jönnek képbe az egyéb maszkulinabb de intellektuálisan alacsonyabb színvonalat képviselő hím egyedek :D

Aztán ott van az intelligens férfi aki elkezd hibázni/kétségbeesetten viselkedni egy nő miatt. Ezt még a Trónok harca is kijátszotta (Kisujj). De ez is egy sztereotipia valószínűleg már ekkor az volt.

Hogy a fürdőzős jelenet ezt sugallná e, nem tudom, ennyi erővel egy férfi zuhanyzó is sugallhatja ezt.

Bejegyzés: Valakit megöltek (Laura) 1944

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2021.12.15. 14:46:14

Igen, tényleg wwz-s kicsit, meg snowpierceres, de azért elég sajátos is ahhoz, hogy élvezni lehessen. Nem váltja meg a műfajt, de kikapcsolódni tökéletes. Még egy kis társadalomrajz, kritika is belefért.

Bejegyzés: Vonat Busanba: Zombi expressz (Busanhaeng) (Train to Busan) 2016

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2021.11.29. 16:28:40

Erős, nagyon hangulatos, dark film arról, hogy a nagy wall streeti cégek pont úgy működnek, mint a cosa nostra, illetve, hogy az üzleti döntéseknél a közgáz, a matek csak egy rész, egy nem is nagy rész igazából.
A stáb nagyon jó, a zene, a kképek minimálisak, egy épületben, egy irodában játszódik a film gyakorlatilag majdnem végig, de a színészek elviszik a hátukon, nem is a nagy alakításokkal, vagy durva szövegekkel, hanem az egész "egyértelmű hétköznapiasságával".

Bejegyzés: Krízispont (Margin Call) 2011

Time Goes By · http://timegoesby.blog.hu/ 2021.11.07. 19:32:45

egyrészről ugye a klasszikusokat szokták idézni, ami hízelgő - feltéve, ha odaírják azt, hogy honnan idéznek, ami ezesetben nem történt meg. :( de majd mindjárt írok ennek a blognak.
Köszi az infót, mostanában nem nagyon van időm sajnos blogokat olvasni.

Bejegyzés: Szédülés (Vertigo) 1958

tt611 2021.11.07. 19:30:16

"... az összes női karaktere közül mégiscsak a Vertigo főszereplőnője az, aki a legszimpatikusabb és legártatlanabb lesz Hitchcock női karakterei között, annak ellenére, hogy egyben a legbűnösebb is. " Amikor szó szerint ugyanezt olvastam ma az Index blogrovatában, beugrott, hogy ezt már olvastam valahol... :-) (vagy inkább :-( ?)

cimlap.blog.hu/#bloghu/365nap365film/2021/11/06/86_szedules_vertigo

Bejegyzés: Szédülés (Vertigo) 1958

tt611 2021.09.01. 15:25:46

@moodPedro: Igen, a film elején egy kedves kis dallamot hallunk a stájerciterán (maga a hangszer az osztrákokkal szembeni béna sztereotípiáinkat hozza elő), de amikor egyre sötétebb dolgok derülnek ki, ugyanaz a dallam már egészen más karakterben hallatszik. Meg kéne nézni újra a filmet, de bennem ez így maradt meg.

Bejegyzés: A harmadik ember (The Third Man) 1949

Time Goes By · http://timegoesby.blog.hu/ 2021.08.15. 11:55:20

A kelet-német hajó tök jó...mármint úgy értem, hogy amikor a stáb észreveszi, hogy figyelik őket, akkor hirtelen mindenki odasereglenett a korláthoz és visszabámult. :)

Bejegyzés: A hamis áruló (The Counterfeit Traitor) 1962

JcWh 2021.08.15. 11:30:58

Ismét egy elképesztően nagy ritkaságra sikerült bukkannom az interneten! A Lufthansa - ami a film stábjának és minden kellékének hivatalos szállítója volt - készített egy dokumentumfilmet a Hamis áruló készítéséről és persze a Lufthansa által elvégzett feladatokról, kihívásokról a forgatás közben. A nagyon sok érdekes behind the scenes jelenet mellett (kedvencem, amikor George Seaton instruálja Holdent és Palmert) az igazi Eric Erickson is felbukkan, valamint Hamburgról és Nyugat-Berlinről (ahol William Holden vezet körbe minket) gyönyörű felvételek is láthatóak. A Spree partján való forgatás pedig a kelet-berlini határőrök figyelmét is felkeltette. :)
Itt megtekinthető a videó:
www.youtube.com/watch?v=qMHvHLeGkYE

Bejegyzés: A hamis áruló (The Counterfeit Traitor) 1962

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2021.07.27. 12:07:14

Frenetikus film a média beteg működéséről, hogy nem számít más csak a sztori, és a tragédiák a legjobb sztorik. Aktuálisabb ma, mint valaha, és a film megállja a helyét ma is, sőt! Az alakítások, a képek! Kötelező!

Bejegyzés: A nagy karnevál (Ace in the Hole) 1951

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2021.07.19. 14:01:33

Hihetetlenül okos, kifinomult módon nyitják ki a történetet, olyan elmés, ma is élvezhető, párbeszédekkel teszik mozgalmassá az egy szobában játszódó cselekményt, hogy öröm nézni.
És ez csak az eleje, az első fele filmnek!
Hitchcock rendezése patent, a fényképezés zseniális, a film forgatókönyve kb sorvezető azóta is sok, különböző stílusú filmnek. Grace Kelly nem csak szép, de remekül is alakít James Stewart pedig elviszi a hátán a filmet.

Bejegyzés: Hátsó ablak (Rear Window) 1954

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2021.06.08. 11:26:53

Időtlen ugyanakkor nem minden hibától mentes klasszikus. Operatőri, világosítási remekmű a film nálam elsősorban. Nagyon jó megoldások, szép képek, árnyékok véges végig amíg a film tart. Öröm nézni, akár hang nélkül is.

Bejegyzés: Aranypolgár (Citizen Kane) 1941

josé73 2021.06.08. 10:24:25

Én csak azokat rangsorolom, amelyeket láttam:

1. Keresztapa 1.
2. Keresztapa 2.
3. Nagymenők
4. Aljas utcák
5. A sebhelyesarcú (1983)
6. Volt egyszer egy Amerika
7. Bronxi mese
8. Keresztapa 3.
9. A Valachi-ügy
10. Aki legyőzte Al Caponét

Bejegyzés: Top 10 amerikai gengszterfilm

JcWh 2021.06.04. 18:04:30

@Time Goes By: Minden Bogartról Te jutsz eszembe, igaz legtöbbször a grumpy Bogart szokott szembejönni velem. :D

Na, ez jó hír. Örülök, hogy nem tettél le az írásról. :)

Bejegyzés: Sabrina 1954

Time Goes By · http://timegoesby.blog.hu/ 2021.06.04. 15:58:05

@JcWh: ááá, szóval erről a Bogartról én jutottam eszedbe? na köszi szépen. :) de legalább nem volt unalmas ez a forgatás, és még 70 évvel később is lehet, róla dumálni. Bogie nélkül nem lenne sztori. :)

Tervben van a blog folytatása, csak most pár hónapja megint jó munkásember lettem, ami elveszi az időmet meg energiámat, de valamikor szeretném folytatni, ha többel nem is, hát heti egy poszttal.

Bejegyzés: Sabrina 1954

JcWh 2021.06.04. 15:50:29

Újra elővéve William Holden életrajzi könyveit leragadtam a Sabrina forgatásánál, ahol sokszor felnevettem és Bogartról eszembe jutottál. :)

Nem semmi Bogart mekkora feszültséget gerjesztett a forgatáson, senkit nem kímélt meg. Billy Wilderrel és Audrey Hepburnnel nyíltan bunkó volt, imitálta a hangjukat és kifigurázta őket, meg mindenféle szart kavart a hátuk mögött. Wildert mindenki előtt lenácizta és Jawohl-lal válaszolt a rendezői utasításokra. :D Holdent pedig a háta mögött jóképűségéért csúfolta (irigykedett?) azt mondva, hogyha ő ilyen jóképű lenne, nem lenne kérdéses, hogy Bacall miért szeretett volna belé. :D Holden látható alkoholizmusát is néha kifigurázta, ami azért egy kicsit vicces, mert Bogart sem vetette meg a piát.

Holden nem mindig hagyta annyiban Bogart viselkedését (főleg ha Audrey-ról volt szó). Sokszor le kellett fogni, hogy ne ugorjon neki Bogartnak, amikor nyíltan gúnyt űzött Audrey-ból. Máskor pedig bosszút állva égő cigarettával, füstöt fújva Bogart arcába, egy papírt hangosan gyűrögetve járkált körbe Bogart jelenetének forgatása közben, amire Bogart őrjöngve Wilderhez ment, hogy állítsa le Holdent. :D Sőt - ami Holdentől nagyon távol állt egyébként - újságírók előtt is bírálta Bogartot, szofisztikáltan megfogalmazva, de gyakorlatilag Hollywood életében egy rohadt almának írta körbe Bogartot. :D

Azért nincs annyi anyag ebben a történetben, mint a Davis-Crawford viszályban, de hozzáadva az Invisible Stripes alatti incidenseket, kijöhetne egy kisebb Bogart-Holden viszály is. :D Bár van egy olyan érzésem Bogart karrierje alatt több emberrel veszhetett össze csúnyán, viszont Holdenre abszolúte nem volt jellemző ez. Ő jól megtalálta általában a hangot a co-sztárokkal vagy ha nem akkor csak szimplán nem kommunikált velük.
(P.S. Remélem még fogunk hallani felőled. :) )

Bejegyzés: Sabrina 1954

tt611 2021.06.01. 20:19:27

Engem, őszintén szólva nem zavar, hogy néha látszik a háttérvetítés. Végülis vagy belemegyünk Hitchcock játékába, vagy nem. (A Spellbound végén is van egy feszült jelenet, amit már szinte provokatívan "bénán" fényképeztek, sztem ugyanebből a megfontolásból.) A film egy kicsit arra játszik rá, hogy az egyéni problémáink mellett vannak közös "alapparáink", akkoriban éppen az atomháborútól féltek, mostanában a pusztító járványok kerültek előtérbe. Jó, hogy nincs a film végén feloldás vagy magyarázat, a para örökké velünk marad. Amúgy én bírom Hitchcock humorát, ami egy ilyen típusú filmben is megvan. A kedvenc jelenetem, amikor a madárkereskedésben egy kis madárka kiszabadul a kalitkából, próbálják hárman is elkapni, csak a nyújtózkodó kezüket látjuk, a madárka meg hülyét csinál belőlük. :) Szóval nálam 10/10-es a film.

Bejegyzés: Madarak (The Birds) 1963

tt611 2021.05.25. 15:51:32

"A nagy zabálás alapvetően a kapitalizmust, a nyugat felszínes fogyasztói és jóléti társadalmát és erkölcsi züllöttségét ítéli el " Szerintem a film a rendező részéről inkább egy (bizarr) szerelmi vallomás az általa is szeretett fogyasztói társadalomhoz, még ha a jövőt tragikusnak is látja. A film előtt egy évvel jelent meg a világvisszhangot kiváltó "A növekedés határai" c. könyv. Amúgy a film elején van egy, szinte profetikusnak ható jelenet, amikor egy kínai akarja megvenni a házat, a főhősök pedig elzavarják - nem adjuk, ez a mienk, mi építettük magunknak, mi fogjuk itt halálra zabálni magunkat...

Bejegyzés: A nagy zabálás (La Grande Bouffe) 1973

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2021.04.19. 15:26:29

A noir kézikönyv minden tételét felsorakoztató, sztárokkal rendesen megtűzdelt, időtálló klasszikus ami ma is olyan jó, olyan friss, mintha nem 70 éves lenne, hanem "7 napos".

Bejegyzés: Alkony sugárút (Sunset Boulevard) 1950

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2021.04.12. 13:46:38

Feszes, kompakt film, látszik, hogy erős alapja van. A színészek nagyon jók a kisebb szerepekben is. Hiába 50+ éves, ma is élvezhető, jól őregedett alkotás.
Ami nagyon érdekes az a tárgyalóterem berendezése. Nem a megszokott amerikai stílusú terem, figyelni kell, ki kicsoda.

Bejegyzés: A vád tanúja (Witness for the Prosecution) 1957
süti beállítások módosítása